26 років незалежності: досягнення і провали українських президентів .

Картинки по запросу 26 років незалежності президентиЗа 26 років незалежності Україна мала п’ятьох президентів: Леоніда Кравчука, Леоніда Кучму, Віктора Ющенка, Віктора Януковича та Петра Порошенка.

НВ нагадує, які їх досягнення та провали вже увійшли в історію.

Леонід Кравчук


Картинки по запросу 26 років незалежності президенти

За президентства Леоніда Кравчука були сформовані державні структури незалежної України


Досягнення

1. Виграв перші в історії незалежної України президентські вибори, вчасно вийшовши для цього з Комуністичної партії. Завдяки цьому Кравчук отримав як підтримку активістів забороненої на той час компартії, так і частини націонал-демократів.

У підсумку він виграв вибори вже у першому турі, здобувши понад 60% голосів. Його головний конкурент від демократичних сил В’ячеслав Чорновіл отримав підтримку 23,27% виборців.

2. За президентства Леоніда Кравчука були сформовані державні структури незалежної України, зокрема було сформоване повноцінне Міністерство внутрішніх справ. Україна також була визнана міжнародним співтовариством.

3. Були розпочаті ринкові реформи і з’явилось приватне підприємництво.

Провали

1. Не зміг провести глибокі ринкові реформи. В результаті розпад радянської економічної системи, яка ще раніше була неефективною, обернувся спадом виробництва, зростанням держборгу за енергоносії перед Росією, дефіцитом бюджету та гіперінфляцією.

2. Через економічні проблеми купівельна спроможність населення впала і шахтарі вийшли на масові страйки, що врешті-решт стало однією із причин дострокових виборів.

3. Не зміг затвердити Конституцію України та гімн на слова Ще не вмерла Україна.

Леонід Кучма


Картинки по запросу 26 років незалежності президенти

Кучма провів приватизацію держмайна на користь пов’язаних із владою олігархів / Фото: EPA


Досягнення

1. Підписав Будапештський меморандум, завдяки чому остаточно встановив конструктивні стосунки із Заходом. Зміг також досягти взаєморозуміння з Росією.

2. За президентства Кучми була прийнята Конституція України.

3. Домігся скорочення інфляції та провів грошову реформу.

Провали

1. Касетний скандал. Восени 2000 року після оприлюднення аудіозапису, на якому нібито були записані розмови президента, голови адміністрації президента Володимира Литвина та міністра внутрішніх справ України Юрія Кравченка, Кучму звинуватили у причетності до зникнення та вбивства опозиційного журналіста Георгія Гонгадзе.

Протести у зв’язку з оприлюдненням “плівок Мельниченка” переросли в акцію Україна без Кучми.

2. Приватизація державного майна була проведена на користь пов’язаних із владою бізнес-груп та чиновників.

3. У 2004 році Кучма виключив із Військової доктрини положення про вступ України до НАТО та Європейського Союзу як кінцеву мету політики євроатлантичної та європейської інтеграції країни.

Віктор Ющенко


Картинки по запросу 26 років незалежності президенти

Головною проблемою Віктора Ющенка став конфлікт з Юлією Тимошенко / Фото: EPA


Досягнення

1. На фоні масових протестів Помаранчевої революції домігся повторного другого туру виборів, у якому переміг Віктора Януковича і став третім президентом України.

2. Скоротив тривалість служби в армії до одного року замість двох.

3. Сприяв відновленню історичної пам’яті українців. Зокрема, за президентства Ющенка голодомор 1932-1933 років було визнано геноцидом українського народу, ініціював відкриття Музею Пам’яті героїв Крут, присвоїв провіднику ОУН Степану Бандері звання Героя України.

Провали

1. Конфлікт із Юлією Тимошенко, яку Ющенко незадовго до його початку призначив прем’єр-міністром України, а потім звільнив через так званий “корупційний скандал”.

Одним із наслідком цього конфлікту стала політична криза та розпад демократичної коаліції у 2008 році, що, у свою чергу, призвело до розпуску парламенту та призначення дострокових виборів.

Однак тоді вибори так і не відбулися - Окружний адміністративний суд Києва призупинив дію указу Президента про розпуск Верховної ради і заборонив Центрвиборчкому проводити засідання, пов’язані з організацією виборів.

Криза завершилася з обранням на посаду Голови Верховної Ради 8 грудня 2008 року Володимира Литвина, який наступного дня оголосив про відновлення демократичної коаліції, до якої також приєднався і Блок Литвина.

2. За президентства Ющенка погіршилися відносини з Росією. Причому формально вони залишалися хорошими, але фактично такими не були. Зокрема, почалася так звана “газова війна”.

3. До виборів 2010 року Ющенко втратив підтримку електорату і здобув лише 5,45% голосів. Це дозволило перемогти його головному супернику – Віктору Януковичу.

Віктор Янукович


Картинки по запросу 26 років незалежності президенти

Янукович зумів стати причиною безпрецедентної єдності українців, об’єднавши їх проти себе, та вчасно втекти / Фото: EPA


Досягнення

1. Напевне, найбільшим досягненням Януковича стало те, що він зміг досягнути безпрецедентного об’єднання та громадянської активності українців, ставши для них ворогом №1. Результатом цього стала Революція Гідності та масштабні суспільні трансформації.

2. Оголошення Януковичем курсу на євроінтеграцію дало українцям надію на позитивні зміни. Саме неготовність суспільства відмовитись від цієї надії змусила людей вийти на перші акції протесту на Майдані, розгін яких посилив протестні настрої у багато разів.

3. Успішною була також втеча Віктора Януковича до Росії, де він ще деякий час заявляв, що є легітимним президентом та просив Володимира Путіна ввести в Україну війська. Таким чином президент-втікач досі уникає затримання та арешту за низку злочинів проти українського народу.

Провали

1. Абсолютно провальною виявилася спроба Януковича торгуватися з Путіним, оголосивши курс на євроінтеграцію, що у підсумку призвело до Євромайдану та втрати влади.

Переломним моментом став розгін Євромайдану силами Беркуту у ніч на 30 листопада, коли там перебувало близько 400 протестувальників, переважно студентів. Насильницький розгін Євромайдану викликав загальний осуд, внаслідок чого протести посилились, а їхній акцент змістився з проєвропейського на антиурядовий.

2. Намагаючись зупинити масові протести, Янукович 16 січня змусив Раду прийняти так звані “диктаторські закони”. Причому вони приймалися підняттям рук без використання системи Рада, а їх тексти стали доступні лише після прийняття.

На думку більшості експертів, “диктаторські закони” обмежували права громадян, надавали органам державної влади більшу свободу дій у сфері покарання учасників акцій протесту і мали на меті криміналізувати опозицію та громадянське суспільство.

Їх прийняття призвело до силового протистояння на вулиці Грушевського, та охоплення протестами всієї території України.

3. Розстріл Небесної Сотні і втрата президентства.

18 лютого сталися перші вбивства протестувальників на Майдані.

20 лютого 2014 року під час наступу протестувальників, які намагалися зайняти позиції у центрі Києва, звідки їх витіснив Беркут, силовики на вулиці Інститутській відкрили вогонь по неозброєних протестувальниках. В цей самий день почали з’являтися відео розстрілів.

Після 15:00 20 лютого міліцейські підрозділи почали масово отримувати зброю та бойові набої. Загалом було видано 1000 одиниць вогнепальної зброї, з них 408 – так званим “тітушкам”.

Після розстрілу протестувальників Янукович підписав з лідерами опозиції Арсенієм Яценюком, Віталієм Кличком та Олегом Тягнибоком Угоду про врегулювання кризи. Однак учасники Майдану сприйняли угоду несхвально. Через це в ніч на 22 лютого Янукович втік зі своєї резиденції у Межигір’ї.

У зв’язку з цим 22 лютого Верховна Рада Україна 328 голосами підтримала постанову Про самоусунення Президента України від виконання конституційних повноважень та призначення позачергових виборів Президента України і Янукович втратив свій пост.

Петро Порошенко


Картинки по запросу 26 років незалежності президенти

Порошенко проводить активну зовнішню політику / Фото: EPA


Досягнення

1. В умовах воєнного протистояння з Росією за президентства Порошенка вдалося створити боєздатну армію та рекордно підвищити кількість у ній контрактників. Якщо на початку конфлікту на Донбасі ситуацію рятували волонтери і добровольці, то зараз волонтерські організації співпрацюють з Міноборони, а добровольці інтегрувалися в офіційні силові структури.

2. Президент Порошенко проводить активну зовнішню політику і домігся активної підтримки міжнародною спільнотою України у протистоянні з Росією. Євросоюз та США ввели проти Росії низку санкцій, засуджуючи незаконну анексію Криму та підтримку терористів на Донбасі.

3. За президентства Порошенка Україна рекордно скоротила закупівлі газу у Росії, досягнувши енергонезалежності.

Україна не імпортує природний газ за контрактом з ВАТ Газпром з 26 листопада 2015 року, закуповуючи ресурс виключно на своєму західному кордоні. Крім того, у 2016 році Україна скоротила імпорт природного газу на 32,7% (на 5 млрд 375,6 млн куб. м) порівняно з 2015 роком – до 11 млрд 78,4 млн куб. м.

Провали

1. Однією з головних невдач Петра Порошенка називають відсутність ефективної боротьби з корупцією і, натомість, переслідування антикорупціонерів.  Зокрема, голова Міжнародної організації з боротьби з корупцією Transparency International Україна Ярослав Юрчишин відзначав блискавичні темпи розслідування щодо голови Центру протидії корупції Віталія Шабуніна в рамках справи про завдання травм блогеру Всеволоду Філімоненку.

“Жодна зі справ Майдану”, справа про розстріл Небесної Сотні або справи про перешкоджання роботі журналістів у 2016 році так швидко не розслідувалися. Ми можемо стверджувати, що “справа Шабуніна” є нічим іншим як показовою розправою”, - цитує Юрчишина прес-служба організації.

Крім того, у березні 2017 року Рада ухвалила закон про електронне декларування доходів для представників громадських організацій, також спрямований проти ЦПК.

Показовими також є перевірка законності купівлі квартири нардепом Сергієм Лещенком, відомим викриттями корупціонерів, та погрози журналістам програми Схеми через оприлюднення інформації про автомобілі, які належать працівникам СБУ.

2. Відсутність серйозного прогресу у розслідуванні резонансних злочинів, таких як вбивство Небесної Сотні, вбивство журналіста Павла Шеремета та низки справ проти корупціонерів, деяким з яких вдалося покинути Україну.

3. Відсутність ефективних реформ у судовій сфері, що, у свою чергу, стримує розвиток економіки та надходження іноземних інвестицій.

НВВаш коментар

 • Громадське голосування

  Що для Вас отримання Томосу Українською Церквою?

  Переглянути результати

  Loading ... Loading ...
 • Останні записи

 • Архіви

 • Анонси

  19.08.2010
  Акція до Дня Незалежності. Старт Всеукраїнської кампанії "Прапор"
  19.08.2010
  Вишиванковий фестиваль у Одесі до Дня Незалежності
  5.08.2010
  Корольовський суд м. Житомира викликає на допит журналістку Олену Гагаузу
  31.07.2010
  Олег Осуховський про податковий кодекс на телеканалі UBC
  29.07.2010
  Суд переніс розгляд справ щодо затриманих під час акції проти приїзду патріарха Кирила

  Календар національної пам`яті
  Громадська організація «Люстрація» Громадська організація «Люстрація» Громадська організація «Люстрація» Громадська організація «Люстрація» Громадська організація «Люстрація» Громадська організація «Люстрація» Громадська організація «Люстрація» Громадська організація «Люстрація»